آیا آسیب شلاقی می تواند در واقع یک آسیب مغزی تروماتیک باشد؟

به منظور تعیین اینکه چگونه یک آسیب شلاقی می تواند به یک آسیب مغزی تروماتیک (TBI) تبدیل شود، مهم است که ابتدا بفهمیم آسیب شلاقی چیست. آسیب شلاقی به گردن است که در اثر حرکت شدید و سریع به جلو و عقب گردن ایجاد می‌شود (شبیه به ترک خوردن شلاق، از این رو اصطلاح شلاق زدن). ضربه ممکن است منجر به آسیب‌های استخوانی یا بافت نرم شود که به نوبه خود ممکن است منجر به انواع علائم بالینی به نام اختلالات مرتبط با شلاق شود. این نوع آسیب ستون فقرات گردنی را در معرض نیروهای شدید قرار می‌دهد و معمولاً منجر به علائم زیر می‌شود:

1. گردن درد/سفتی
2. از دست دادن دامنه حرکتی در گردن
3. سردرد که اغلب از قاعده جمجمه شروع می‌شود
4. حساسیت یا درد در شانه، قسمت بالایی پشت یا بازوها
5. سوزن سوزن شدن یا بی حسی در بازوها
6. خستگی
7. سرگیجه

علائم شلاق ممکن است بلافاصله پس از حادثه شروع شود، یا در برخی موارد ممکن است حدود 24 ساعت طول بکشد تا ظاهر شوند. داشتن آسیب‌های شلاقی قبلی، کهولت سن، یا درد در ناحیه کمر یا گردن، همگی می‌توانند باعث طولانی‌تر شدن زمان بهبودی شوند. آسیب شلاق معمولاً در عرض 3 ماه بهبود می‌یابد، اما گاهی اوقات علائم می‌توانند مزمن شوند و بسیار طولانی‌تر شوند. این ما را به این احتمال می‌رساند که علائمی که ممکن است تجربه کنید ممکن است در واقع ناشی از یک TBI تشخیص داده نشده باشد.

TBI ممکن است زمانی رخ دهد که نیرو به مغز وارد شود، یا از طریق ضربه مستقیم به سر یا شتاب و کاهش سریع جمجمه، مشابه آنچه در هنگام ضربه شلاق رخ می دهد. TBI می تواند حتی در حوادث جزئی رخ دهد و می تواند منجر به شرایط پزشکی طولانی مدت شود. هنگام تشخیص آسیب مغزی تروماتیک طیف وسیعی از شدت وجود دارد. همه آسیب های مغزی تروماتیک یکسان طبقه بندی نمی شوند. سه نوع آسیب مغزی وجود دارد: خفیف، متوسط و شدید. این طبقه بندی ها به شدت آسیب و همچنین علائمی که بیمار تجربه می کند، مانند از دست دادن هوشیاری یا گفتار آسیب دیده، بستگی دارد.

از آنجایی که علائم و علت TBI بسیار شبیه علائم ضربه شلاقی است، این خطر واقعی وجود دارد که پزشکی که قربانی را معاینه می کند، به طور کامل TBI را تشخیص ندهد. در واقع، آسیب‌های خفیف مغزی (mTBI) و ضربه‌های مغزی اغلب می‌توانند سخت‌ترین درمان باشند، زیرا این آسیب‌ها کمترین علائم قابل تشخیص را دارند و ممکن است برای مواردی با شدت کمتر به اشتباه تشخیص داده شوند.

مطالعات اخیر که رابطه بین آسیب شلاقی و TBI را بررسی

کرده است نشان داده است که آسیب شلاقی می تواند خطر ابتلا به TBI طولانی مدت را افزایش دهد زیرا این آسیب ها تشخیص داده نمی شوند و بنابراین درمان نمی شوند.

افرادی که از آسیب مغزی تروماتیک رنج می برند ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

1. افزایش حساسیت به صدا
2. مهارت های ارتباطی پراکنده یا نامنظم
3. کاهش یا اختلال در زمان واکنش
4. مشکلات روانی اجتماعی
5. کاهش یا کاهش IQ

تشخیص اشتباه می‌تواند تأثیر منفی جدی بر پیشرفت بیماری داشته باشد که ممکن است اختلال شناختی طولانی‌مدت را تجربه کند. برای تشخیص TBI، ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی ممکن است از یک یا چند آزمایش استفاده کنند که آسیب‌های فیزیکی، عملکرد مغز و اعصاب، و همچنین سطح هوشیاری فرد را ارزیابی می‌کند. آزمایشاتی که پزشکان باید انجام دهند شامل موارد زیر است:

1. **مقیاس کما گلاسکو (GCS)**: GCS عملکرد یک فرد را در سه زمینه اندازه‌گیری می‌کند:
– توانایی صحبت کردن
– قابلیت باز کردن چشم
– توانایی حرکت دادن اندام‌ها

یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی پاسخ‌های یک فرد را در این دسته‌بندی‌ها رتبه‌بندی می‌کند و نمره کل را محاسبه می‌کند. نمره 13 یا بالاتر نشان دهنده TBI خفیف، 9 تا 12 نشان دهنده TBI متوسط، و 8 یا کمتر نشان دهنده TBI شدید است.

– **اندازه‌گیری برای سطح TBI**:
– TBI خفیف در نظر گرفته می‌شود اگر:
– فرد بیهوش نبود یا کمتر از 30 دقیقه بیهوش بود
– از دست دادن حافظه کمتر از 24 ساعت طول کشید
– GCS 13 تا 15 بود

– TBI متوسط در نظر گرفته می‌شود اگر:
– این فرد بیش از 30 دقیقه و تا 24 ساعت بیهوش بود
– از دست دادن حافظه از 24 ساعت تا 7 روز ادامه داشت
– GCS 9 تا 12 بود

– TBI شدید در نظر گرفته می‌شود اگر:
– این فرد بیش از 24 ساعت بیهوش بود
– از دست دادن حافظه بیش از 7 روز طول کشید
– GCS 8 یا کمتر بود.

2. **تست‌های گفتار و زبان**: آسیب‌شناس گفتار-زبان یک ارزیابی رسمی از مهارت‌های گفتار و زبان، از جمله ارزیابی حرکتی شفاهی قدرت و هماهنگی عضلات کنترل‌کننده گفتار، درک و استفاده از دستور زبان و واژگان، و همچنین خواندن و نوشتن را تکمیل می‌کند.

3. **آزمون‌های شناختی و عصب‌روانشناسی**: ارزیابی‌های عصب‌روانشناختی اغلب برای به دست آوردن اطلاعات در مورد قابلیت‌های شناختی مانند فرآیندهای تفکر، استدلال، حل مسئله، پردازش اطلاعات و حافظه استفاده می‌شود.

4. **تست‌های تصویربرداری**: ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی همچنین ممکن است از آزمایش‌هایی استفاده کنند که از مغز یک فرد عکس می‌گیرد. این آزمایش‌ها شامل موارد زیر است اما محدود به آنها نیست:
– **توموگرافی کامپیوتری (CT)**: سی تی اسکن یا اسکن (“گربه”) برای ایجاد یک تصویر کامل از زوایای مختلف از طریق اشعه ایکس استفاده می‌کند. می‌تواند به سرعت خون‌ریزی در مغز، بافت مغز کبود شده و سایر آسیب‌ها را نشان دهد.
– **تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)**: MRI از آهنرباها و امواج رادیویی برای تولید تصاویر دقیق‌تر از سی تی اسکن استفاده می‌کند. MRI معمولاً به عنوان بخشی از ارزیابی اولیه TBI استفاده نمی‌شود، زیرا تکمیل آن بیش از حد طول می‌کشد.
– **مانیتورینگ فشار داخل جمجمه‌ای (ICP)**: گاهی اوقات، تورم مغز ناشی از TBI می‌تواند فشار داخل جمجمه را افزایش دهد. فشار می‌تواند باعث آسیب‌های اضافی به مغز شود. یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی ممکن است یک پروب را از طریق جمجمه برای نظارت بر این تورم وارد کند. در برخی موارد، برای تسکین ICP، یک شانت یا درن در جمجمه گذاشته می‌شود.

5. **الکتروانسفالوگرام (EEG) و الکترومیوگرام و مطالعات وضعیت عصبی (EMG/NCV)**: EEG فعالیت الکتریکی مغز را ثبت می‌کند، در حالی که EMG/NCV فعالیت الکتریکی عضلات و اعصاب را ثبت می‌کند.

از آنجایی که TBI می‌تواند باعث آسیب‌های جسمی، شناختی، عاطفی، ارتباطی و روانی شود، ممکن است برای درمان آن نیاز به سال‌ها توانبخشی و کمک هزینه بر باشد. مهم است به عنوان یک قربانی آسیب شلاقی به پزشک خود توصیه کنید تا تمام آزمایشات لازم را برای کمک به تعیین اینکه آیا از آسیب مغزی ضربه‌ای رنج برده‌اید یا خیر، انجام دهد.

آیا اخیراً دچار آسیب شلاقی شده‌اید؟

موسسه حقوقی میریان برخی از معتبرترین و آگاه‌ترین وکلای آسیب مغزی را در تورنتو و GTA دارد. ما می‌توانیم به شما کمک کنیم تا حقوق قانونی خود را درک کنید و یک پرونده حقوقی قوی از طرف شما تنظیم کنیم.

در بسیاری از موارد، ممکن است برای جبران صدمات ناشی از سهل‌انگاری یا بی‌احتیاطی دیگری، به یک دعوی قضایی یا سازش نیاز باشد. اگر قربانی تصادف شدید، با ما تماس بگیرید و دری

ابید که چگونه می‌توانیم به شما در دریافت غرامتی که شایسته آن هستید کمک کنیم. امروز ارزیابی رایگان خود را رزرو کنید!